::Úvod::
::Novinky::

::Historie klubu::
::Názvy klubu::
::Legendy::
::Úspěchy:

::Tabulka Gambrinus ligy::
::Stadion::
::Informace o hráčích::

::Tapety pro váš monitor::
::Sparťanské hymny::
::Ankety::
::Odkazy::
::Webmaster::

Historie

Klub byl založen 16.listopadu 1893 za nemalého přičinění bratří Rudlů , kteří se rozhodli založit sdružení Athletic club Královské Vinohrady.Přesedou byl zvolen Stanislav Havlík. 9.srpna 1894 došlo ke přejmenování na současný název Athletic Club Sparta. Důvody k přejmenování byly dva. Příznivci klubu se totiž inspirovali bojovností a statečností obyvatel starořecké Sparty, navíc se chtěli výrazněji odlišit od městského konkurenta Athletic Club Praha. Již od počátku se se Spartou táhnou barvy , které tvoří jejich trikolóru (modrá,žlutá,červená). Původně Sparťané nosili černé dresy s velkým "S" na prsou. K rudým dresům Sparta přešla až po návštěvě jednoho s funkcionářů (JUDR.Petříka) ,které ho uchvátili na zápase slavného Arsenalu.

Před první světovou válkou byla Sparta ve světě velmi uznávaným týmem! Zejména po nezapomenutelném zájezdu do Španělska, během kterého neprohrála jediný zápas, se o ní hovořilo s respektem. Po válce se zrodila "ŽELEZNÁ SPARTA" , která doma neměla konkurenci. Základní osa národního týmu ,který získal stříbrnou medaily na MS 1934 v Itálii, tvořili právě Spaťané. Hlavně pak jedna z uznávaných legend týmu Oldřich Nejedlý, nejlepší střelec turnaje. Příštího MS se zůčastnilo dokonce sedm sparťanů. I po 2. světové válce sparta dále získavala cenné triumfy. Ústup ze slávy přišel až v 50. letech minulého století,kde sparťané na domácí titul čekali dlouhých 11 let.Navíc se museli smířit s dočasným přejmenováním klubu např. na Sokol Bratrství Sparta, Sparta ČKD Sokolovo či TJ Spartak Praha Sokolovo.

Sparta se opět vrátila na vrchol až v 70.letech. Roku 1962 sparťané Tichý, Kvašňák a Mašek nemalou měrou přispěli již k 2. stříbrné medaily z MS v Chile . Trenér Václav Ježek přivedl mužstvo v letech 1965 a 1967 ke dvěma ligovým titulům. V Poháru mistrů evropských zemí klub v tomto období dvakrát vybojoval čtvrtfinále. V roce 1964 získává Sparta opět vítězství ve Středoevropském poháru. Po zisku titulu roku 1967 přišla krize, která vyvrcholila sestupem do 2.ligy(1975).

Od sezóny 1983/84 se datuje nová éra "Železné Sparty". Parta kolem Chovance, Bergera, Haška, Skuhravého, Grigy a další dala vzniknout takřka neporazitelnému týmu a sbírala neohroženě jeden titul za druhým. V roce 1983/1984 dokráčela až do čtvrtfinále Poháru UEFA, počátkem devadesátých let na úspěchy plynule navázala další generace současných hráčů včetně Siegla, Horňáka, Němečka, ale třeba i Frýdka, Němce, či Kouby. Největším úspěchem těchtolet se stala účast ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Byla vyřazena až slavným týmem AC Milán. Znovu za nemalého přičinění sparťanských hráčů národní tým získal stříbrnou medaily na EURU 1996.

V novém tisíciletí se Sparta pravidelné kvalifikovala do základní skupiny Ligy mistrů. Sparťané byli vždy oporami národních týmů všech věkových kategorií.

wo.jta & Peter